Numiții Newsom au retras administratorul KHSD la Consiliul de Stat pentru Educație | Știri

Gov. Gavin Newsom a numit-o recent pe Brenda Lewis, care a servit cel mai recent ca superintendent asociat de instruire din Kern High School District, la Consiliul Statelor pentru Educație din California.

„A fost foarte umilitor să fiu numit de guvernator”, a declarat marți Lewis, în vârstă de 61 de ani, pentru The Californian. „Este foarte interesant și pentru mine să pot continua să fac ceva ce îmi place, și asta este să-i servesc pe studenți.”

Studenții sunt pasiunea ei și îi ține în centrul tuturor deciziilor sale, au spus colegii ei. Lewis a spus că experiențele acumulate din cariera ei de 33 de ani în KHSD îi vor informa deciziile ca membru al consiliului de administrație. Ea a ocupat funcții, inclusiv profesor de educație fizică, decan al elevilor și director al liceului Foothill.

Consiliul de Stat pentru Educație este însărcinat cu elaborarea politicilor și stabilirea standardelor curriculare în școli, o sarcină pe care Lewis s-a ocupat în calitate de superintendent asociat de instruire. Lewis a adăugat că ea caută constant să îmbunătățească educația, dar și să ofere sprijin elevilor.

Cea mai presantă problemă a educației apare din cauza pandemiei de COVID-19. Elevii s-au confruntat cu o pierdere a învățării și traume în timpul învățământului la distanță. Serviciile, cum ar fi lucrătorii din domeniul sănătății mintale, ar trebui să fie implementate în campus pentru a ajuta studenții să facă față, a spus Lewis.

În plus, districtele școlare pot oferi salarii și servicii mai mari pentru a asigura păstrarea profesorilor, a adăugat Lewis.

„Vreau să continui să fac o diferență la nivel de stat și să fac parte din deciziile care vor avea un impact real asupra tuturor studenților”, a spus Lewis.

Lewis aduce, de asemenea, propriile experiențe în munca sa; ca femeie de culoare, ea a spus că rar se vedea reprezentată în educație. Ea a adăugat că caută să angajeze mai mulți profesori și personal administrativ cu medii diverse.

Colegii ei au spus că Lewis a subliniat întotdeauna modul în care o decizie i-a afectat pe elevi, chiar dacă o politică nu are legătură directă cu liceenii.

„Nu mă pot gândi la o persoană mai bună care să servească (la consiliu)”, a spus Ryan Geivet, directorul liceului Foothill. El a lucrat ca directorul ei de instruire când Lewis era superintendent asociat de instruire.

Mike Zulfa, superintendentul asociat al afacerilor KHSD, a declarat că Lewis a introdus sistemul de sprijin pe mai multe niveluri pentru district. Programul a oferit studenților acces la asistenți sociali, practici de restaurare și programe alternative de disciplină.

„Schimbările pe care le-a făcut au ținut mii de copii la școală în fiecare an”, a spus Zulfa.

În plus, numirea ei permite Valea Centrală să aibă voce, a adăugat Zulfa. În acest moment sunt doar șapte persoane în consiliul de administrație format din 11 membri. Dintre cei șapte indivizi, o persoană este din Valea Centrală – Modesto.

„Comunitatea noastră este mai bună ca urmare a muncii pe care a făcut-o”, a spus Zulfa. „Acele sisteme și programe pe care le-a pus în aplicare vor continua să ajute comunitatea noastră și succesul studenților noștri.”

Lewis a crescut în Holdenville, Okla., și și-a câștigat diploma de master de la Universitatea Oklahoma în sănătate, educație fizică, recreere și dans. Ea a lucrat la YMCA și ca supraveghetor de sală la o unitate de maximă securitate pentru femei, înainte de a veni la East Bakersfield High School ca instructor de sală în iunie 1994.

Ea a condus, printre alte politici, crearea Comitetului de Studii Etnice KHSD.

Consiliul de Stat pentru Educație aprobă programa pentru fiecare materie, de la artele vizuale și spectacolul până la știință. Newsom numește 10 membri ai consiliului de administrație, care trebuie aprobați cu votul a două treimi din Senat în termen de un an de la numire. Al unsprezecelea membru este un student, numit și de guvernator și supus confirmării Senatului.

Fiecare membru servește mandate eșalonate de patru ani.

Puteți ajunge la Ishani Desai la 661-395-7417. O puteți urmări și la @idesai98 pe Twitter.

.

Leave a Comment