Liderii NAACP din Indiana refuză facturile de educație și mediu în Statehouse

Liderii negri din întreaga Indiana au cântărit luni legislația aproape de linia de sosire care ar afecta totul, de la educație la mediu, în timpul zilei legislative anuale a NAACP la Statehouse.

Un proiect de lege controversat privind curriculumul școlar, House Bill 1134, a fost un subiect important la miting. Vorbitorii s-au opus ferm în aceeași zi în care era programat să primească un vot crucial în Senat. Mai mulți – inclusiv Drew Duncan de la capitolul South Bend al NAACP – au spus că va șterge efectiv istoria negrilor din sala de clasă.

„Încearcă să elimine istoria americană din cărți”, a spus Duncan. „Suntem aparte din această țară. Am ajutat la construirea lui și trebuie să fim mândri de asta.”

Mai mulți parlamentari și-au detaliat eforturile de a lupta împotriva legislației susținute de republicani. Reprezentantul John Bartlett (D-Indianapolis) a declarat că între proiectele de lege privind educația și o măsură de eliminare a permiselor pentru arme de mână, parlamentarii trimit un mesaj sumbru lui Hoosiers.

„Vrem să vă jefuim educația, dar vă dotăm cu o armă”, a spus Bartlett. „Gândește-te doar la asta.”

Liderii se opun, de asemenea, cu fermitate mai multor legi de mediu care ar avea un impact disproporționat asupra comunităților negre, maro și cu venituri mici.

Modul în care statul abordează subiectele legate de energie și mediu ar putea conta mai mult ca niciodată.

Administrația Biden s-a angajat să trimită 40% din toată finanțarea federală către comunitățile cele mai afectate de schimbările climatice, inclusiv comunitățile negre, maro și cu venituri mici. Dar este responsabilitatea statului să distribuie majoritatea acelor dolari.

„Cum ne vom asigura că alegătorii noștri, membrii noștri, comunitățile noastre primesc cota echitabilă?” a spus Denise Abdul-Rahman, președintele statului Indiana NAACP pentru justiția climatică de mediu.

Alăturați-vă conversației și înscrieți-vă la Indiana Two-Way. Trimiteți mesajul „Indiana” la 73224. Comentariile și întrebările dvs. ca răspuns la textul nostru săptămânal ne ajută să găsim răspunsurile de care aveți nevoie pentru probleme la nivel de stat. Încercați să urmăriți reflectarea noastră a sesiunii legislative? Am compilat aici toate poveștile pe care reporterii noștri le-au publicat după numărul facturii și subiectul.

Gov. Eric Holcomb s-a alăturat altor 15 guvernatori într-o scrisoare în care îndeamnă administrația Biden să lase statele să gestioneze finanțarea infrastructurii federale în felul lor și să nu acorde prioritate echității și schimbărilor climatice.

Printre altele, Abdul-Rahman și-a exprimat sprijinul pentru un amendament la House Bill 1221 pentru a pune mai multe stații de încărcare pentru vehicule electrice în diverse comunități și House Bill 1196 – un proiect de lege care să permită Hoosiers cu asociații de proprietari accesul la energie solară.

Abdul-Rahman a spus că NAACP se opune unui proiect de lege care ar permite companiilor să-și depoziteze emisiile de carbon în subteran și unui proiect de lege care ar încuraja construirea de reactoare nucleare mici în stat.

Contactați reporterul Justin la jhicks@wvpe.org sau urmăriți-l pe Twitter la adresa @Hicks_JustinM. Contactați-o pe reporterul Rebecca la rthiele@iu.edu sau urmăriți-o pe Twitter la adresa @beckythiele.

Raportarea Indiana Environmental este susținută de Environmental Resilience Institute, un proiect Indiana University Grand Challenge care dezvoltă proiecții specifice Indianei și răspunsuri informate la problemele schimbărilor de mediu.

Copyright 2022 IPB News. Pentru a vedea mai multe, vizitați.

Leave a Comment