Fostul șef al educației Obama nu va candida la Chicago

Fost secretar de educație Arne DuncanArne Starkey DuncanEx-secretarul pentru Educație Duncan consideră că oferta primarului din Chicago. Eliminarea oportunității copiilor din DC, Catherine Lhamon, va face școlile noastre mai bune, mai corecte și mai echitabile. nu va depune o licitație pentru a deveni primar al orașului Chicago în 2023, a spus el, punând capăt lunilor de speculații pe care le-a ajutat să alimenteze, pe măsură ce a devenit din ce în ce mai critic la adresa titularului în funcție.

Duncan, în vârstă de 57 de ani, a declarat într-o declarație publicată marți că își va păstra funcția la conducerea unei organizații de prevenire a violenței cu arme, Chicago CRED.

„Sunt exact acolo unde trebuie să fiu, făcând munca pe care o iubesc. Nu am făcut niciodată parte dintr-o echipă mai curajoasă și mai angajată. Cel mai bun mod în care pot servi orașul nostru este să rămân concentrat asupra reducerii violenței cu arme și să rămân implicat în locurile noastre, pe străzi și în viața participanților noștri”, a spus Duncan într-un comunicat. „După multă gândire, am decis că nu voi candida pentru funcția de primar, dar voi lucra cu oricine serios pentru a face orașul nostru mai sigur.”

Un consilier Duncan a refuzat să ofere mai multe detalii despre decizia sa de a renunța la cursă.

Duncan își ridicase profilul în ultimele luni cu critici vocale la adresa primarului Lori LightfootLori LightfootChicago urmează să urmeze statul prin ridicarea mandatului măștii până la sfârșitul lunii Primarul din Chicago vede o legătură între creșterea numărului de deturnări de mașini, învățare la distanță Fostul ofițer Jason Van Dyke, care l-a ucis pe Laquan McDonald, eliberat devreme din închisoare MAI MULT și abordarea ei față de rata în creștere a criminalității din Chicago. În ianuarie, el le-a spus reporterilor că ia în considerare o fugă după ce a prezentat un plan de modernizare a departamentului de poliție al orașului.

Duncan a ocupat funcția de director executiv al școlilor publice din Chicago sub primarul Richard M. Daley, înainte de a pleca în 2009, pentru a se alătura președintelui. Barack ObamaBarack Hussein Obama O promisiune respectată: Cum poate Biden să câștige acest SOTU SUA expulzează 12 diplomați ruși pentru „activități de spionaj” Curtea Supremă se luptă cu puterea EPA de a reglementa schimbările climatice MAI MULTadministrația lui ca șef al educației.

Mandatul lui Lightfoot a fost afectat de crize de când a preluat mandatul în 2019, de la pandemia de coronavirus și o luptă cu profesori din oraș pentru întoarcerea la clasă până la creșterea violenței care a dus la mai multe omucideri anul trecut decât în ​​orice moment din anii 1990.

Lightfoot, un democrat, a terminat pe primul loc în primarul cu toți candidați în 2019, apoi a ajuns la o victorie de aproape 50 de puncte în fața celui care a terminat locul doi, președintele Consiliului Județean Cook Toni Preckwinkle, un coleg democrat.

Ea se va confrunta probabil cu unul sau mai mulți concurenți proeminenți anul viitor. Activiștii politici și strategii din Chicago indică reprezentantul de stat Kam Buckner (D), consilierul Roderick Sawyer, vicepreședintele Uniunii Profesorilor din Chicago, Stacy Davis Gates, și comisarul comitatului Cook, Brandon Johnson, ca potențiali candidați. Rep. Jesus „Chuy” Garcia (D), care a candidat și a pierdut o cursă pentru primar în 2015, este considerat și el un potențial candidat.

.

Leave a Comment