Studenții Yuma și Wray ocupă primele locuri la Northeast Regional Science Fair – Sterling Journal-Advocate

Tinerii oameni de știință în devenire și-au arătat munca în timp ce Târgul anual de știință regional din nord-estul Colorado a revenit în persoană, joi, la Northeastern Junior College.

Târgul de știință de anul trecut a fost desfășurat virtual din cauza COVID-19, dar anul acesta studenții s-au putut reuni din nou, iar competiția a fost puternică. Regizat de Sonya Shaw, târgul de anul acesta a prezentat proiecte de la 55 de elevi din șase școli diferite: Liberty, Merino and Yuma High School și Idalia, Liberty și Wray Junior High.

„Băiete, este bine să văd această sală de bal plină din nou, am avut câțiva ani slabi cu târgul nostru de știință, dar ne-am ținut de el”, a spus Shaw, spunându-le studenților „voi chiar v-ați lăsat și ați făcut o treabă grozavă”.

Câștigătoarea Best in Fair pentru divizia de seniori a fost Fatima Duran și Best in Fair Runner-Up a fost Ana Alarcon, ambele din Yuma. Duran se califică pentru a concura la Târgul Internațional de Știință și Inginerie, 7-13 mai, din Atlanta, iar Alarcon este un supleant. Penny Propst i-a oferit lui Duran o bursă în numerar de 1.000 USD pentru a acoperi costul deplasării la târgul internațional de știință.

Alți finaliști au fost Cesar Varela de la Yuma; Tonya Rothbauer de la Liberty; Bridger Lynch din Yuma; Ana Sofia Hernandez Zarate din Yuma; Denton Peil din Yuma; și Dyhlani Perez din Yuma.

Toți finaliștii s-au calificat pentru a concura la Târgul de Știință și Inginerie din Colorado, 7-8 aprilie, la Universitatea de Stat din Colorado și

Primele clasate în divizia de juniori au fost Jaden DePue și Scarlett Paulson de la Wray Junior High pe primul loc; Kaycee Clark tot de la Wray pe locul doi; iar Boderick Kite din Idalia pe locul trei.

Alți finaliști au inclus Haydan Drullinger de la Liberty; Juakin Sawatzky de la Liberty; Aidan Baar de la Liberty; Tyler Wise din Liberty; Grace Jones din Wray; si Augustus Gdanitz din Wray.

Toți finaliștii s-au calificat pentru a concura la Târgul de Știință și Inginerie din Colorado.

Tyler Wise (Liberty) și Haydan Drullinger (Liberty) au primit premiul Regizorului.

Pentru Kinley Eyring, absolventă la Yuma High School, acesta a fost al doilea an de concurs la târgul de știință și primul târg în persoană. Ea să revină și să concureze din nou după ce a intrat pentru prima dată anul trecut pentru că vrea să obțină diploma STEM (știință, tehnologie, inginerie și matematică) și asta necesită doi ani de cercetare.

Pentru proiectul ei din acest an, ea a examinat factorii care influențează preferințele de vaccinare împotriva COVID-19.

„Discursul despre vaccinuri a fost atât de controversat; Am vrut să văd ce factori principali au influențat rata de vaccinare în zona mea”, a spus Eyring.

Rezultatele ei au fost neconcludente, ea a descoperit că nu există un singur factor care să influențeze oamenii „doar pentru că toată lumea este atât de diferită”, a spus ea.

Întrebată dacă i-a plăcut să facă proiectul, Eyring a răspuns rapid: „Desigur, mă distrez mereu”. Este, de asemenea, o modalitate grozavă de a o ajuta să se pregătească pentru viitor, deoarece caută să se specializeze în științe biomedicale atunci când merge la facultate.

Pentru elevi precum Alora Dible, o elevă de clasa a șaptea la Liberty Junior High, aceasta a fost prima dată când a concurat la târgul de știință.

„Am vrut să aflu mai multe despre diferite lucruri și să fac cercetări asupra lucrurilor care mă interesează”, a spus ea când a fost întrebată de ce a vrut să participe la târgul de știință.

Pentru subiectul ei, ea a ales să investigheze efectele temperaturii asupra randamentului culturilor.

„Estul Colorado este o agricultură foarte grea și are probleme de temperatură și apă în timpul sezonului de vegetație de vară, m-am gândit că ar fi bine să cercetez ceva care ar putea ajuta fermierii din familia mea”, a spus Dible.

Ea s-a distrat în timp să învețe că cu cât temperatura este mai mare, cu atât este mai scăzută recolta și a spus că probabil va intra din nou la târgul științific anul viitor.

Colega ei de clasă, Taelyn Rojas, elevul de clasa a VI-a, a fost și ea o concurență pentru prima dată la târg. Pentru proiectul ei, ea a examinat efectele temperaturilor incendiilor sălbatice asupra germinării semințelor și a constatat că multe semințe germinează la temperaturi mai calde.

„A fost distractiv, aș face-o din nou”, a spus Rojas despre lucrul la proiectul ei.

În cadrul unei ceremonii de premiere la sfârșitul zilei, au fost înmânate mai multe premii speciale. Câștigătorii includ:

Asociația psihologica americană – Kaycee Clark (Wray), Ally Mermis (Yuma)

Asociația Americană pentru Femei în Geoștiință – Feona Sears (Liberty), Alora Dible (Liberty)

Fundația de Educație a Materialelor ASM – Taylor Towns (Idalia)

Premiul Lemelson pentru inventatorul timpuriu – Taylor Towns (Idalia)

Știința Sistemului Pământului NASA – Tonya Rothbauer (Liberty), Augustus Gdanitz (Wray)

Premiul NOAA Pulsul planetei – Taelyn Rojas (Liberty), Hunter Drullinger (Liberty)

Premiul Ricoh pentru Dezvoltare Durabilă – Juakin Swatzkt (Libertatea)

Premiul regional pentru apă din Stockholm – Haydan Drullinger (Libertatea)

Societatea pentru Biologie In Vitro – Jaden DePue (Wray), Scarlett Paulson (Wray), Maria Horn (Yuma)

Capitolul Colorado al Societății Sociale și de Conservare a Apei – Tyler Wise (Liberty), locul întâi în divizia de juniori Aidan Barr (Liberty), locul doi în divizia de juniori, Garret Drullinger (Liberty, locul întâi în divizia de seniori și Denton Peil (Yuma), locul doi în divizia de seniori

Agenția SUA pentru Dezvoltare Internațională – Anna Alarcón (Yuma)

Premiul pentru Știință al Forțelor Aeriene din SUA – Luke Freeman (Wray), Dyhlani Perez (Yuma), Ella Deyle (Wray), Trace Wieser (Idalia), Holden Sanger

Premiul de cercetare navală din SUA – Kaitlyn Helling (Idalia), Ansley DePue (Wray), Kinley Eyring (Yuma), Ana Sofia Hernandez Zarate (Yuma)

Asociația Yale de Știință și Inginerie – Diacon Brown (Yuma)

De asemenea, au fost înmânate premii de categorie. Premiile la divizia de juniori au fost la:

  • Animal Science – Gave Kechter (Liberty), locul I; Jace Barnes, locul doi; Matthew Schmidt (Wray), locul trei
  • Chimie – Lauren Gdanitz (Wray), locul I; Koda Drager (Liberty), locul II; Tynan Lohman, locul 3
  • Earth and Space Science – Aidan Barr (Liberty), locul I
  • Inginerie – Taylor Towns (Idalia), locul I
  • Știința mediului – Cory Gdanitz (Wray), locul I; Juakin Sawatzky (Liberty), locul doi; Taylor Rojas (Liberty), locul trei;;
  • Microbiologie – Scarlett Paulson și Jaden DePue (Wray), locul I; Hunter Drullinger (Liberty), locul doi; Augustus Gdnaitz (Wray), locul trei
  • Fizica – Haydan Drullinger (Liberty), locul I; Ethan Burton (Liberty), locul doi; Holden Sager, locul trei
  • Plant Science-Tyler Wise (Liberty), locul I; Kaitlyn Helling (Idalia), locul doi; Alora Dible (Liberty) locul trei

Premiile în divizia de seniori au fost la:

  • Zoologie și știința animalelor – Cesar Varela (Yuma), locul I și Tonya Rothbauer (Liberty), locul II
  • Behavioral Science – Tiemy Montes (Yuma), locul I; Ally Mermis (Yuma), locul doi; Alyson Gardner (Yuma), locul trei
  • Chimie – Feona Sears, mențiune de onoare
  • Earth and Space Science – Garrett Drullinger (Liberty), locul I
  • Engineering – Bridger Lynch și Evan Roberts (Yuma), locul I; Ana Alarcon (Yuma), locul II; Deacon Brown (Yuma), locul trei
  • Sănătate și Medicină – Fatima Duran (Yuma), locul I; Dyhlani Perez (Yuma), locul II; Kinley Ering (Yuma), locul trei
  • Fizica – Conner Lynch (Yuma), locul I

Leave a Comment