Secretarul SUA pentru Educație abordează sănătatea mintală în școli după pandemie

O pereche de cursuri de știință la liceul Spring Valley erau în sesiune când secretarul american pentru Educație, Miguel Cardona, și un anturaj de oficiali și-au făcut drum prin campus joi dimineață.

„Sunt Miguel”, a spus cel mai înalt oficial al țării în domeniul educației, îndreptându-se cu studenții la chimie care efectuează un experiment într-un laborator.

La cursul de biologie a lui Chanel Laughlin, unde studenții învățau să decodeze ADN-ul, Cardona a făcut aluzie cu privire la scopul vizitei sale din Las Vegas: „Știu că acești doi ani au fost puțin grei, nu? Dar ești rezistent, ne tot inspiri”, a spus el în clasă.

Cardona a fost joi la Las Vegas pentru a discuta despre provocările legate de sănătatea mintală din epoca pandemiei și pentru a promova Legea privind sănătatea mintală a tinerilor și prevenirea sinuciderii, un proiect de lege bipartizan introdus de senatorul. Jacky Rosen, D-Nev.

Legislația, care a fost dezvăluită luna aceasta alături de senatorul SUA. Lisa Murkowski, R-Alaska, ar promova sănătatea mintală și eforturile de prevenire a sinuciderii în școli, potrivit biroului lui Rosen.

Administrația serviciilor pentru abuzul de substanțe și sănătatea mintală finanțează deja astfel de programe la instituțiile de învățământ superior, dar proiectul de lege l-ar extinde în districtele K-12, potrivit biroului senatorului.

Rosen, inspectorul districtului școlar al județului Clark, Jesus Jara, și inspectorul Nevada Jhone Ebert, l-au însoțit pe Cardona în turneu, care apoi a trecut la o masă rotundă cu studenții și profesorii de la bibliotecă.

Cardona, care a remarcat că aceasta este prima sa vizită în Nevada în calitate de secretar pentru educație, a spus că este acolo pentru a asculta.

„Acesta este punctul culminant al muncii pe care o fac ca secretar de educație, când ajung să aud de la studenți, mai ales acum”, a spus el. „Când ne întoarcem la DC, ne vom asigura că îi ascultăm pe studenți, iar munca pe care o fac este condusă de studenți.”

Elevii au menționat că se simt susținuți de administratorii școlii în timpul învățării la distanță după ce pandemia a închis campusurile în martie 2020, dar și că se luptă pentru a naviga în „conexiunile” peer-to-peer după ce învățarea în persoană a revenit în august.

În ciuda adversității, s-a simțit bine să fiu întors, a spus studenta Madeline Virissimo grupului.

„Se simte foarte bine”, a spus ea, „pentru că fiind online, nu poți vedea fața tuturor și nu-ți poți aminti de ei.”

În timpul învățării la distanță, școala a implementat sisteme de check-in, care le-au oferit elevilor posibilitatea de a împărtăși ce simțeau și a permis administratorilor să ia legătura cu ei.

Consilierul din Spring Valley, John Tyler, și-a pus mâna pe piept în timp ce le-a mulțumit elevilor care și-au evidențiat eforturile.

„Auzindu-i că recunosc asta”, a spus el. „Este foarte încântător.”

Tyler și colega consilieră Natalie McLintock au menționat necesitatea ca terapeuți autorizați să se ocupe de bunăstarea emoțională a studenților. Rosen a remarcat că există propuneri pentru Planul de salvare în America al președintelui Joe Biden pentru a dubla numărul de consilieri școlari.

Cardona și Rosen au vorbit cu reporterii după eveniment.

„Astăzi vorbim despre sănătatea mintală, pentru că, din păcate, districtul școlar Clark County era în fruntea unei liste pe care nimeni nu vrea să fie în frunte: 20 de sinucideri în 2020”, a spus senatorul despre elevii care și-au luat viața în acel an. .

„Așadar, avem o legislație prin care vom pune niște fonduri pentru sănătatea mintală… prevenirea sinuciderii”, a spus senatorul. „Sen. Murkowski și cu mine (reducem) asta la K-12 pentru districtele școlare din întreaga țară, pentru a ne asigura că fiecare copil știe că contează și că fiecare copil are tipul de sprijin de care are nevoie în școlile lor.”

Cardona a subliniat redeschiderile școlilor, dar a subliniat că „nu am terminat”.

„Redeschiderea este baza”, a spus el. „Trebuie să facem mai bine, școlile noastre care merg înainte trebuie să fie mai bune, elevii noștri merită, părinții noștri merită, am trecut prin multe ca țară.”

„Avem finanțare acum, avem un lider puternic aici și știm că oferirea de sprijin pentru sănătatea mintală este o parte mai importantă a educației care merge mai departe”, a adăugat el.

Abordând creșterea violenței și a problemelor disciplinare în districtul școlar al județului Clark în acest an școlar, Cardona a spus că țara în ansamblu se confruntă cu traume colective după doi ani de perturbări legate de pandemie.

„Mulți dintre elevii noștri sunt dereglați, mulți adulți sunt dereglați, vedem asta în școlile noastre, vedem asta în aeroporturi”, a spus el. „Trebuie să facem ceea ce știm că funcționează, să oferim sprijinul de care au nevoie studenții noștri, să ne angajăm diferit cu familiile noastre și să investim în personal suplimentar pentru a satisface nevoile comunității.”

În calitate de tată a doi liceeni, a spus Cardona, el a asistat personal la daunele învățământului la distanță.

„Aceasta este o afacere cu oameni”, a spus el. „Așa că, dacă nu redeschidem școli, gândindu-ne la modul în care ne vom reproiecta școlile pentru a ne asigura că bunăstarea emoțională este în centrul școlilor noastre, atunci vom rata o oportunitate de a oferi elevilor un șansa de a înflori la potențialul lor.”

Vizite la Clark High School cu ​​Rep. Dina Titus, D-Nev., Charlotte Hill Elementary School cu ​​Rep. Susie Lee, D-Nev., și College of Southern Nevada și Cheyenne High School cu ​​Rep. Steven Horsford, D-Nev. , au fost și joi pe itinerariul lui Cardona.

Contactați Ricardo Torres-Cortez la rtorres@reviewjournal.com. Urma @rickytwrites pe Twitter.

Leave a Comment