Acoperă locul secund al anului 2021 | Nature Computational Science

Subliniem câteva dintre sugestiile noastre preferate de copertă, trimise de autori anul trecut, care nu au fost selectate în cele din urmă pentru reviste.

Când un manuscris este acceptat spre publicare la Nature Computational Science, salutăm autorii să trimită potențiale materiale de acoperire legate de manuscrisul respectiv. Aceasta este o oportunitate excelentă pentru ca cercetarea lor să fie considerată a fi prezentată pe coperta jurnalului nostru și, cu siguranță, ne face plăcere să vedem toate modurile creative prin care autorii noștri își aduc la viață lucrările vizual.

Din păcate, dintre numeroasele coperți pe care le primim, doar unul poate ajunge la un anumit număr al revistei. Decizia finală o luăm noi, editorii, împreună cu echipa noastră editorială de artă. În timp ce conținutul științific pe care îl înfățișează imaginea este cu siguranță luat în considerare în decizia noastră, atractivitatea estetică este de asemenea foarte importantă, incluzând, dar fără a se limita la, elementele vizuale, culorile și designul copertei cu logo-ul jurnalului. De cele mai multe ori, deoarece primim multe sugestii excelente de coperta, decizia nu este clară, dar în cele din urmă, trebuie aleasă o coperta finală.

În acest Editorial, dorim să evidențiem câteva dintre imaginile noastre preferate de anul trecut, care, din păcate, nu au făcut decupajul, pentru a ne asigura că aceste imagini nu vor rămâne neapreciate de comunitatea noastră de cercetare și că eforturile autorilor nu vin. la nimic.

Prima imagine a fost trimisă de Paul J. Blazek și Milo M. Lin pentru a evidenția cercetările lor privind utilizarea unui model de rețea neuronală pentru a codifica capabilitățile cognitive. „Graficul transmite ideea că procesele cognitive simbolice, reprezentate de arborele cunoașterii, pot apărea în mod interpretabil și natural dintr-o rețea neuronală conecționistă subiacentă, care este rezultatul principal al lucrării noastre”, spune Lin. „În proiectarea acestei piese, noi (și artistul) ne-am inspirat din emblematica gravură în lemn numită „gravura Flammarion”. Propuneam o analogie cu această lucrare iconică din secolul al XIX-lea, care reprezintă ideea că comportamentul terestru și celest apar dintr-un set subiacent al mecanicii newtoniene.” Este demn de remarcat faptul că gravura originală în lemn este studiată și interpretată pe scară largă ca căutarea omului pentru cunoașterea Universului.

Coperta trimisă pentru lucrare de Paul J. Blazek și Milo M. Lin.
Credit: Mark C. Merchant

Un alt clasat pe locul secund a fost depus de Paolo Santi et al., legat de cercetările lor privind modelarea modului în care pietonii navighează în orașe. Potrivit autorilor, imaginea reprezintă complexitățile ascunse ale navigației pietonale. „Două puncte specifice de origine și destinație sunt evidențiate pe hartă (puncte strălucitoare albastre și roșii). Cea mai scurtă cale care leagă cele două puncte este reprezentată de traiectoria punctată, care se suprapune parțial cu alte traiectorii. Cele mai recurente căi în fiecare direcție sunt evidențiate: calea albastră strălucitoare merge de la punctul albastru la punctul roșu, în timp ce calea strălucitoare roșie merge în direcția opusă. Aceste căi sunt diferite, evidențiind o asimetrie în opțiunile de navigație pentru pietoni umani, care poate fi explicată printr-un mecanism numit navigație bazată pe vector”, spune Santi. Vectorii care îndreaptă spre destinație sunt reprezentați pe calea cea mai recurentă în fiecare direcție pentru a ilustra acest mecanism, conform căruia se presupune că oamenii minimizează deviația unghiulară către destinație la fiecare intersecție de drum.

Coperta trimisă pentru lucrare de Paolo Santi et al.
Credit: Eunsu Kim, Rui Wang, Fabio Duarte/MIT Senseable City Lab

În cele din urmă, o altă sugestie preferată de copertă este legată de o lucrare a lui Xavier Rodó et al. unde studiază asocierea temperaturii și umidității cu COVID-19. Potrivit autorilor, sezonalitatea infecțiilor respiratorii pe timp de iarnă în regiunile temperate și transmiterea prin aer poate fi văzută ca două fețe ale aceleiași monede: circulația de iarnă în acele regiuni coincide cu temperaturi mai scăzute și umiditate absolută mai scăzută, o caracteristică care se referă la dimensiuni mai mici ale aerosolului și prin urmare, facilitează persistența și îmbunătățește propagarea virală pe distanțe scurte. „În această copertă, evidențiem această legătură dintre SARS-CoV-2 și aerosoli într-un portret tipic de iarnă rece al Europei”, spune Rodó.

Coperta trimisă pentru lucrare de Xavier Rodó et al.
Credit: Lluc Rodó De Yebra

Despre acest articol

Verificați moneda și autenticitatea prin CrossMark

Citează acest articol

Acoperiți pe locul doi din 2021.
Nat Comput Sci (2022). https://doi.org/10.1038/s43588-022-00212-5

descărcați citarea

Leave a Comment