Ieșiți din această lume cu evenimentele SciFri Book Club

Aceasta este o parte a conversației noastre de primăvară despre Clubul de carte „Sirenele lui Marte: în căutarea vieții pe altă lume”. Doriți să participați? Alăturați-vă spațiului comunității noastre online sau înregistrați un mesaj vocal în aplicația Science Friday VoxPop.


Clubul de carte de Vinerea Științei se întoarce în această primăvară! De data aceasta, explorăm trecutul, prezentul și viitorul căutării vieții pe Marte (și locul autorului în acea istorie ca geoștiință a mediului) cu lucrarea lui Sarah Stewart Johnson. Sirenele lui Marte: În căutarea vieții pe o altă lume. Cartea urmărește istoria fascinației omenirii pentru Marte și ceea ce am descoperit despre istoria sa – și despre noi înșine – când am avut în sfârșit șansa de a-i vedea suprafața clar.

Sezonul de primăvară 2022 începe pe 25 februarie. Consultați și răspundeți la toate evenimentele viitoare de mai jos.


Alăturați-vă nouă pentru un apel SciFri Zoom, unde participanții pot asculta în timp ce echipa Science Friday înregistrează un interviu cu experți în știință. Participanții ar putea fi selectați pentru a-și adresa întrebările în direct cu oaspeții noștri!

Eveniment virtual – Gadgets in Space: Tehnologia care ar putea detecta viața din altă lume

 • Când: Miercuri, 9 martie 2022 la 18:00 ET
 • Unde: Seminarul web Zoom de Vinerea Științei
 • Bilete: Gratuit cu RSVP

De ce este nevoie pentru a trimite în siguranță un microscop și o placă Petri plină de viață microbiană către ISS și, într-o zi, pe Marte? Cum ne-ar putea ajuta cercetarea COVID-19 să înțelegem cum să captăm cel mai bine bioaerosoli aruncați în spațiu din luna lui Saturn, Enceladus? Ce este, de fapt, spectroscopia infraroșu la distanță?

Aflați despre această tehnologie uimitoare de la experții noștri invitați, L. Michel Aaron, Ph.D. student la Universitatea Johns Hopkins care cercetează sulfații din craterele marțiane folosind spectroscopie de la distanță și Jay Nadeauprofesor asociat la Universitatea de Stat din Portland, care studiază nanoparticulele și dezvoltarea instrumentelor științifice pentru a detecta viața în altă parte a Sistemului Solar.

RSVP pentru 9 martie

Eveniment virtual – Sub un cer ocru: Scriere Sirenele lui Marte Cu Sarah Stewart Johnson

 • Când: Marți, 22 martie 2022 la 18:00 ET
 • Unde: Seminarul web Zoom de Vinerea Științei
 • Bilete: Gratuit cu RSVP

Alăturați-vă producătorului Christie Taylor în conversație cu Sarah Stewart Johnson, autor al alegerii Clubului de carte din această primăvară, a cărui lucrare explorează cum să detectăm dovezi pentru viața trecută sau prezentă, în special pe cele pe care le-am putea găsi în afara lumii. Vom vorbi despre geologia planetară, despre cum este să lucrezi pe rover-uri înainte de a pleca în spațiu și după ce ajung pe Marte și despre procesul de a scrie despre o altă planetă — și vom răspunde întrebărilor tale.

RSVP pentru 22 martie


Doriți să întâlniți alți membri SciFri Book Club, să vorbiți despre carte până acum și să găsiți mai multe resurse pentru o învățare mai profundă— totul fără a părăsi casa ta? Întâlnirile comunității noastre sunt locul pentru tine!

Întâlnirea comunității: Primii exploratori ai lui Marte

 • Când: Luni, 14 martie 2022, între orele 19:30–20:30 ET
 • Unde: Întâlnirea Zoom de Vinerea Științei
 • Bilete: Gratuit cu RSVP

Această întâlnire de discuții se va concentra pe teme și subiecte din prima jumătate a anului Sirena lui Marte, sau Capitolele 1-6. Sunteți binevenit să ni se alăture, indiferent de progresul dvs. de lectură – veniți la chat cu alți oameni interesați de știință despre Marte!

Răspuns pentru 14 martie

Întâlnirea comunității: Sirenele lui Marte sună

 • Când: Luni, 28 martie 2022, între orele 19:30–20:30 ET
 • Unde: Întâlnirea Zoom de Vinerea Științei
 • Bilete: Gratuit cu RSVP

Această întâlnire de discuții se va concentra pe teme și subiecte din a doua jumătate a Sirena lui Marte, sau Capitolele 7-11. Sunteți binevenit să ni se alăture, indiferent de progresul dvs. de lectură – veniți la chat cu alți oameni interesați de știință despre Marte!

RSVP pentru 28 martie


Nu uitați să ascultați Science Friday de la ora 2:004:00 p.m. ET în fiecare săptămână! Vom găzdui cinci conversații despre alegerea acestui sezon pe parcursul primăverii.

On Air: Clubul de carte SciFri Vinerea științei

 • Când:
  • Vineri, 25 februarie 2022, între orele 14:00–16:00 ET
  • Vineri, 4 martie 2022 între ora 2:004 p.m. ET
  • Vineri, 11 martie 2022 între ora 2:004 p.m. ET
  • Vineri, 18 martie 2022 între ora 2:004 p.m. ET
  • Vineri, 2 aprilie 2022 între ora 2:004 p.m. ET
 • Unde: Statia dvs. de radio localăpe (sau pe site-ul nostru!)
 • Bilete: Intotdeauna liber!

Căpitanul clubului de carte christie taylor va fi aprins vineri stiinta, discutând subiecte științifice cu experți legate de alegerea cărții noastre, pe tot parcursul sezonului. Conectați-vă la postul dvs. de radio local, ascultați în direct pe site-ul nostru web sau descărcați episodul de oriunde vă aflați podcasturile pentru a asculta interviul nostru!

Ascultă aici


Căutați ceva care să fie amestecul perfect între divertisment, educație și interacțiune? Întâlnirile noastre oferă ceva puțin diferit și sunt perfecte pentru a vă întâlni cu familia și prietenii.

SciFri Trivia Night: Book Club Edition

 • Când: Miercuri, 30 martie 2022 la 20:30 ET
 • Unde: Fluxul live pe YouTube de Science Friday
 • Bilete: Gratuit cu RSVP

SciFri Trivia este o adunare săptămânală care este în parte fapte științifice, parțial petrecere de dans și parțial distracție cu cultura pop, și este pentru oricine dorește să adune echipe (sau să joace curajos solo) pentru a câștiga drepturi de lăudare supreme. Nu sunt toate trivialități științifice – și de data aceasta, ne-am scufundat în subiectele și ideile explorate în selecția Clubului de carte din această primăvară, Sirenele lui Marte: În căutarea vieții pe o altă lume.

Dacă nu ați citit cartea, sunteți în continuare bineveniți să vă testați cunoștințele despre Marte cu alți tocilari din spațiu! Echipa câștigătoare va primi o cutie plină cu produse SciFri – în plus, vă vom trimite copii ale următoarei alegeri ale Clubului de carte!

RSVP pentru 30 martie


Sirenele lui Marte: o seară a cerului cu Biblioteca Publică din Denver și Muzeul Naturii și Științei din Denver

 • Când: Luni, 4 aprilie 2022, între orele 19:30–21:30 MT
 • Unde: Muzeul Naturii și Științei din Denver
 • Bilete: Gratuit cu RSVP; capacitatea este limitată

Muzeul Naturii și Științei din Denver și Biblioteca Publică din Denver fac echipă pentru o privire literară asupra planetei roșii, Marte! Tevenimentul său în aer liber va include o prezentare pe Marte de către un astrobiolog Dr Graham Lau și o previzualizare a Sirenele lui Marte de personalul Bibliotecii Publice din Denver. Odată ce se lasă noaptea, aruncați o privire asupra cerului prin telescoape (dacă vremea permite).

Răspuns pentru 4 aprilieFaceți cunoștință cu Scriitorul

Diana Montano

Despre Diana Montano

Diana Montano este manager de sensibilizare la Science Friday, unde creează evenimente live și parteneriate pentru a încânta și a implica publicul în lumea științei.

Leave a Comment