Sărbătorim cariera și educația tehnică | Știri

Scopul final al educației K-12 este de a se asigura că oamenii de știință absolvă liceul și sunt pregătiți pentru carieră. După cum văd eu, fiecare absolvent are nevoie de o carieră, iar facultatea este doar o modalitate de a atinge acest obiectiv. Mulți studenți au succes prin educație în carieră și tehnică (CTE), care poate include sau nu mersul la facultate.

Educația de carieră și tehnică era cunoscută ca „școală de meserii”. Într-o epocă anterioară, era un loc în care studenții care probabil nu erau considerați „material de facultate” puteau învăța o meserie care să-i facă angajabili. Acesta nu mai este cazul.

Mă îngrozesc când aud educatori spunând că „colegiul nu este pentru toată lumea”. Sigur că este! Chiar dacă acesta este cazul, nu toți absolvenții doresc sau trebuie să meargă la facultate pentru a-și atinge obiectivele de carieră. Toți oamenii de știință ar trebui să fie pregătiți și să cunoască opțiunile lor.

Unii pot alege facultatea, iar alții pot lucra la obținerea unei acreditări sau a unei certificări prin CTE. Domeniile de studiu variază de la medical și inginerie până la sudare și construcții. Educația în carieră și tehnică este concepută pentru a servi drept canal pentru acestea și multe alte căi de carieră. Prin CTE, ne pregătim absolvenții pentru cariere cu salarii mari și solicitate.

Burserii echipei Selma au acces la zeci de oportunități care îi pregătesc pentru viața de după liceu. În luna februarie, ne alăturăm restului națiunii pentru a sărbători și a recunoaște impactul pe care CTE îl are asupra tinerilor noștri. Anul acesta, Luna de conștientizare a CTE este sponsorizată de Asociația Națională a Constructorilor de Case. Asigurați-vă că accesați site-urile noastre de socializare pentru a afla mai multe despre progresele pe care le-am făcut în CTE. Aceasta nu este o școală de meserii, ci mai degrabă o mare varietate de experiențe și cursuri bazate pe muncă, care oferă cercetătorilor noștri o multitudine de opțiuni pentru a avea cariera visurilor lor.

Ca întotdeauna, vreau să abordez situația noastră actuală în legătură cu pandemia. Lucrăm mai mult ca niciodată pentru a ne menține școlile deschise și, din fericire, ratele pozitive ale Covid-19 sunt în scădere. Savanții noștri trebuie să fie la școală și vom continua să monitorizăm datele pe măsură ce se iau decizii. Vaccinările sunt încurajate și există multe oportunități de a obține acel vaccin în braț. Acesta este cel mai bun factor de atenuare al nostru pentru a reduce ratele de pozitivitate și a reduce severitatea simptomelor.

Vă rugăm să consultați rețelele noastre sociale și site-ul web pentru clinicile de testare și vaccinare Covid-19. De asemenea, vom continua să actualizăm tabloul de bord de raportare pentru a vă ține la curent. Rămâneți pe fază pentru actualizări suplimentare de rutină și vă rugăm să contactați dacă aveți sugestii sau nevoi. Deocamdată, vă încurajez să continuați să vă implicați în campania „Doing Our Part Everyday”. Să încetinim răspândirea Covid-19. Rămâi în siguranță și fii DOP.

În altă ordine de idei, dacă sunteți interesat să lucrați ca profesor suplinitor, ofițer de securitate sau șofer de autobuz, este posibil să avem un loc de muncă pentru dvs. Echipa noastră de resurse umane va fi bucuroasă să vă împărtășească mai multe detalii despre aceste posturi și alte posturi vacante. Suntem încântați să spunem că membrii echipei noastre sunt plătiți cu mult peste salariul mediu din districtele școlare din jur. Vino să faci parte din Echipa Selma!

Pentru mai multe informații, vă rugăm să mă contactați la avis.williams@selmacityschools.org.

.

Leave a Comment