Proiectul CosmoAmautas pentru educație științifică echitabilă în Peru

Evenimentul de formare a cadrelor didactice a avut loc virtual în șase sesiuni de o zi în aprilie și mai 2021. Cincizeci de profesori au fost selectați dintre 97 de solicitanți, din trei regiuni rurale diverse geografic, evidențiate în Fig. 1: regiunea de coastă Moquegua, regiunea andină Junin. și regiunea amazoniană din pădurea tropicală Loreto. În special, regiunile Moquegua și Junin au fost alese datorită relevanței lor ca gazdă a două dintre principalele facilități astronomice din țară: un telescop de 1 m la Observatorul Astronomic Moquegua (CONIDA) și un telescop de 0,51 m (OAUNI) la Observatorul Huancayo (IGP). Cele șase sesiuni ale evenimentului de formare a profesorilor au fost împărțite în diferite subiecte la toate scările cosmice, inclusiv: sistemul Pământ-Soare-Lună, Sistemul Solar, stele, exoplanete, galaxii și cosmologie. Fiecare sesiune (șase ore) a fost împărțită în două părți principale. Prima jumătate a constat în activități practice de învățare bazate pe anchetă (Fig. 2) în care profesorii au explorat subiectul în grupuri mici cu sprijinul unui instructor, abordând o întrebare specifică, formulând ipoteza răspunsului, testând aceste ipoteze prin experimentare și prezentându-și în cele din urmă concluziile. Aceste activități au inclus măsurarea diametrului Pământului, compararea scărilor Sistemului Solar folosind boabe de orez, explorarea parametrilor stelari folosind un spectrograf de casă, căutarea simulată a exoplanetelor din date reale, măsurarea rotației galaxiei noastre folosind datele GAIA. , și reconstrucția istoriei cosmice folosind imaginea Hubble Ultra-Deep Field. A doua jumătate a zilei a constat în prelegeri interactive despre astrofizică, educație științifică și pedagogie, echilibru de gen, astronomie ancestrală locală și schimbări climatice.

Fig. 1: Prezentare generală a strategiei și a rezultatelor pe mai multe niveluri CosmoAmautas.

În panoul din dreapta, sunt afișate regiunile peruane vizate în CosmoAmautas 2021. În panoul de sus, constelațiile întunecate Inca concepute de membrii echipei noastre (J. Ricra și J. Maguiña) sunt desenate pe o imagine panoramică modificată a Căii Lactee (ESO/S. Brunier).

Fig. 2: Activități de învățare bazate pe interogare într-un cadru virtual.
figura 2

Gabriela Calistro Rivera.

Profesori și instructori de liceu care desfășoară activități practice despre exoplanete, spectroscopie și Universul timpuriu.

Două aspecte au fost esențiale în definirea strategiei educaționale CosmoAmautas: multiplicitatea și auto-sustenabilitatea. Programul nostru de formare a cadrelor didactice este multiplicativ, deoarece ajunge la un număr mai mare de elevi prin intermediul profesorilor lor decât ar fi putut face evenimentele destinate exclusiv elevilor, cu peste 3.000 de elevi din liceele rurale implicați prin intermediul a 50 de profesori de științe și matematică care au participat la atelier. De asemenea, este auto-sustenabil, deoarece abilitățile învățate de profesori sunt aplicabile și pentru generațiile următoare de studenți, iar unii dintre cei mai mulți profesori motivați de programul nostru își formează colegii locali din proprie inițiativă.

Pandemia de COVID-19 a impus adaptarea programului nostru la un format virtual. Această cerință a avut câteva avantaje, deoarece a permis vizarea a trei regiuni care se întind pe o distanță de 1.500 km în toată țara, precum și a permis participarea cadrelor didactice care ar fi fost limitate de responsabilitățile lor casnice. Într-adevăr, câțiva dintre profesori (în mare parte femei) au participat la prelegeri însoțiți de copiii lor. Sistemul de educație virtual impus a scos la iveală și noi nevoi ale profesorilor în ceea ce privește strategiile de predare virtuală, ceea ce ne-a determinat să ne reproiectăm metodologia de interogare-învățare practică pentru a obține același impact într-un context virtual. Această schimbare a motivat introducerea unor grupuri mai mici de profesori care foloseau săli de lucru și am dezvoltat instrumente educaționale digitale ieftine și inovatoare, cum ar fi jocuri video educaționale axate pe astronomie, adaptate pentru a completa activitățile noastre (disponibile în limba spaniolă pe pagina noastră web www.cosmoamautas.org) .

Pentru a asigura participarea și implicarea echitabile a profesorilor, am proiectat și expediat cutii educaționale în toată țara cu toate materialele necesare pentru a fi utilizate pentru activitățile de învățare bazate pe anchete. Materialele au inclus un text și o carte de activități, pe care echipa noastră a scris pentru a răspunde lipsei de conținut astronomic accesibil, dar actualizat, în limba spaniolă la un nivel avansat de liceu. Cartea CosmoAmautas7 este o resursă unică cu acces deschis pentru profesorii care doresc să integreze astrofizica în clasele lor, combinând cadrul teoretic cu activitățile noastre de învățare bazate pe investigații.

Leave a Comment