Mai întâi știință, apoi artă: Northern Michigan încearcă o nouă modalitate de a încuraja vaccinarea împotriva COVID-19

De luni de zile, au existat reclame TV și tipărite, cereri publice din partea oficialilor din domeniul sănătății și campanii pe rețelele sociale.

Acum, nordul Michiganului încearcă arta.

Munson Healthcare, cu sediul în Traverse City, a lansat marți un concurs regional de artă Voice for Vaccination, încurajând rezidenții să trimită piese originale care îi vor inspira pe alții să se inoculeze împotriva COVID-19.

„Am folosit într-adevăr mijloace foarte tradiționale pentru a transmite oamenilor informații despre această pandemie, despre ce poți face, despre impactul pe care îl are și despre toate acestea. Și chiar cred că am extins asta cât de departe poate ajunge”, a spus Dr. Christine Nefcy, ofițer medical șef. „Arta ajunge la oameni într-un mod diferit.”

Scopul este de a ilustra modul în care vaccinurile promovează sănătatea individuală și comunitară. Unele agenții federale au folosit din istorie artiștii ca „mesageri de încredere” pentru a aborda problemele de sănătate publică. „Așadar, ne-am gândit că vom aduce așa ceva în nordul Michiganului”, a spus Toni Leaf-Odette, coordonator de granturi perinatale, expert în sănătatea comunității și lider pe diverse inițiative de sănătate comunitară în sistemul de sănătate.

Vor fi premii în numerar de 1.000 USD, 500 USD și 200 USD acordate primelor trei depuneri în fiecare dintre cele trei categorii, copii cu vârsta de 8 ani și mai mici, copii între 9 și 17 ani și adulți cu vârsta peste 18 ani. Înscrierile sunt programate până pe 15 martie. Judecătorii vor selecta piesele de top și, în scurt timp, acestea vor apărea într-o galerie digitală de pe site-ul lui Munson pentru votul public.

Câștigătorii vor fi afișați, împreună cu informații despre vaccin, în locații vizate din nordul Michigan. Galeriile cresc în Traverse City și Grayling.

Vaccinarea, în special la populațiile imunodeprimate, continuă să fie una dintre cele mai importante metode de a proteja oamenii de COVID-19, a spus Leaf-Odette. „Și arta este universală și este subiectivă. Deci, ne permite cu adevărat să creăm o lume mai bună prin autoexprimare.”

Ea a spus că ideea este de mult în lucru, dar a durat ceva timp pentru a organiza concursul. „Cred că, fie că este acum, fie mai devreme sau chiar mai târziu, mesajul este încă bun.”

Efortul este de a amplifica acel mesaj folosind voci neauzite anterior. „Fie că ești un copil (ale cărui) programele au fost întrerupte… Poate că ești o familie îndurerată sau poate ești un lucrător din domeniul sănătății. Vrem să auzim de la toate aceste voci, nu doar de la organizațiile noastre și de la echipele noastre de îngrijire a sănătății”, a spus Leaf-Odette.

Participanții din județele din nordul Michigan pot folosi orice mediu, inclusiv lut, creioane, vopsea, grafică electronică și film. De asemenea, ar putea trimite muzică sau scris. (Înregistrările sunt limitate la 2 minute și trimiterile scrise nu trebuie să depășească 500 de cuvinte.) Lățimea de bază nu trebuie să fie mai mare de trei picioare.

Piesele trebuie trimise online, trimise prin poștă sau trimise la o listă lungă de locații detaliate pe site-ul web, www.munsonhealthcare.org/voicesforvaccination.

Potrivit Centers of Disease Control and Prevention din SUA, care are cele mai complete cifre, aproximativ 6,53 milioane de oameni din Michigan, aproximativ 65,5% dintre rezidenții eligibili, au primit cel puțin o doză de vaccin COVID-19, disponibil acum pentru unii pentru mai mult de un an.

Michigan de Nord are o rată de vaccinare mai mare decât majoritatea. Județul Leelanau, peninsula care se întinde spre nord și vest de Traverse City, a avut cel mai bun procent din stat, cu peste 70% cel puțin parțial inoculat. Alte trei județe învecinate, Emmet, Grand Traverse și Charlevoix, au ajuns și ele la 70%. La nivel de stat, un total de opt județe se aflau la acel prag. În sudul Michiganului, mai puțin de 45% au primit una sau mai multe injecții în unele județe.

Mutați-vă spre interior din Traverse City și oamenii sunt mai puțin probabil să fie imunizați. Județele Kalkaska și Missaukee, la est și sud-est de Traverse City, au rate între 50 și 60%.

Cifrele rămân aproape staționare în stat, unde liderii din domeniul sănătății au lăudat, în orice moment disponibil, vaccinurile ca fiind sigure și eficiente, în special pentru prevenirea celor mai grave rezultate, inclusiv spitalizarea și decesul. În perioada cea mai gravă a valului de toamnă și iarnă, administratorii spitalului au făcut rugăminți pasionale. Statul a cheltuit milioane pe reclame.

LEGATE DE: Michigan a cheltuit 62 de milioane de dolari pe reclame privind vaccinurile COVID, dar absorbția a stagnat. Acum ce?

Totuși, de la o săptămână la alta, rata se mișcă în fracții.

În urmă cu șase luni, în august, doar mai puțin de 60% dintre rezidenții eligibili din Michigan au fost vaccinați. Acest lucru a fost, totuși, înainte ca copiii între 5 și 11 ani să devină eligibili, iar absorbția în această grupă de vârstă a fost lentă. Doar aproximativ 26% sunt vaccinați. Dintre cei 5-19, rata este de aproximativ 40%.

Dintre cei de 50 de ani și peste, rata crește la aproximativ 81%, potrivit datelor de la Departamentul de Sănătate și Servicii Umane din Michigan.

Cu cât oamenii sunt mai expuși în funcție de vârstă, cu atât este mai probabil ca aceștia să fie vaccinați, a spus Nefcy într-o prezentare de marți a numerelor, pe care ea le-a numit „constante”. A existat puțină mișcare în ultimele luni, a spus ea despre oamenii care își finalizează seria primară.

„Cu siguranță, avem loc pentru ca mulți mai mulți dintre membrii comunității noastre să fie vaccinați”, a spus Nefcy.

Odată cu creșterea variantei foarte transmisibile de omicron și pe măsură ce imunitatea scade, atenția s-a mutat parțial către obținerea acestor vaccinuri de rapel complet inoculate, dar vaccinarea celor nevaccinați rămâne cea mai critică, au spus unii oficiali din domeniul sănătății.

Unii au puține speranțe că se poate câștiga mult mai mult teren.

„Oamenii sunt foarte blocați. Cred că mici victorii. Vom aduce oameni aici, vom aduce oameni acolo”, a declarat luna trecută dr. Matthew Sims, director de cercetare a bolilor infecțioase la Beaumont Health din Southfield, care a fuzionat recent cu Spectrum Health din Grand Rapids pentru a forma BHSH Health.

Citiți mai multe pe MLive:

Michigan raportează 141 de noi focare de COVID, în scădere față de 199 în urmă cu o săptămână, majoritatea în unități de îngrijire pe termen lung, școli K-12

Părinții continuă să susțină îndepărtarea măștilor pe măsură ce districtul școlar Chelsea se apropie de decizie

Michigan raportează 141 de noi focare de COVID, în scădere față de 199 în urmă cu o săptămână, majoritatea în unități de îngrijire pe termen lung, școli K-12

Media de șapte zile a cazurilor de COVID din Michigan scade la cel mai mic nivel din 5 luni, spitalizările în scădere cu 55% față de vârf

Leave a Comment