Hite a ales să predea și să îndrume liderii seniori din domeniul educației de la Yale

William Hite, care își va renunța în iunie din funcția de lider al școlii publice din Philadelphia, a fost numit superintendent inaugural în rezidență și membru executiv la Broad Center din cadrul Școlii de Afaceri a Universității Yale pentru anul școlar 2022-2023.

Pe 1 iulie, el își va începe, de asemenea, noul loc de muncă ca CEO al organizației nonprofit pentru educație națională KnowledgeWorks. Nu este clar dacă va rămâne în Philadelphia.

În poziția sa la Yale, Hite va conduce facilitarea conținutului, unde va modera discuțiile și va introduce activități pentru cohorta în programul Fellowship for Public Education Leadership în timpul anului școlar 2022-23.

De asemenea, Hite va preda și va sprijini programul de master în managementul educației publice și va fi însărcinat cu furnizarea de mentorat membrilor interesați de roluri de conducere districtuale.

Liderul școlii care pleacă a spus că va rămâne în rolul său în timpul procesului de căutare pentru a-și găsi înlocuitorul. Când și-a anunțat demisia în septembrie, după ce a servit timp de aproape zece ani, Hite a spus că va rămâne în Philadelphia până la sfârșitul acestui an școlar.

Liderii de la Yale au crezut că experiența lui Hite în abordarea problemelor de rasă și echitate în sala de clasă l-a făcut să fie unul dintre cei mai buni jucători.

„De la concentrarea lui laser pe echitate și incluziune până la abordările sale inovatoare de a efectua schimbări semnificative în comunitățile defavorizate, el s-a dovedit a fi un model de leadership transformațional”, a declarat Hanseul Kang, decan adjunct și director executiv al The Broad Center la Yale. Scoala de Management.

În 2020, Hite a scris o scrisoare deschisă comunității școlare care a devenit un program antirasism, Equity Coalition, care este un grup participativ, incluziv, care ar stabili recomandări cu privire la ceea ce ar trebui să fie munca de echitate a districtului. Efortul este aliniat cu planul strategic al consiliului școlar în „obiectivele și balustradele sale”.

„Cu COVID, toți eram virtuali. Am văzut că a fost traumatizant pentru mulți dintre tinerii noștri și pentru orașul nostru. Echipa noastră de conducere a început o activitate generală de echitate; apoi am avut uciderea îngrozitoare a lui George Floyd”, a spus el într-un interviu pentru Yale anul trecut. A fost ultima picătură, spuse el atunci.

„Abordarea sa de impact, incluzivă și imaginativă este foarte în concordanță cu misiunea Yale School of Management de a educa lideri pentru afaceri și societate”, a spus Kerwin K. Charles, profesor de economie la Yale.

Deși Hite a căutat să aducă echitate în district, eforturile de a îmbunătăți procesul de admitere selectivă au fost respinse. Pe lângă o loterie, se acordă preferință studenților din cinci coduri poștale ale orașului care au trimis puțini elevi la școli selective. Scopul noului sistem este de a face ca demografia celor mai prestigioase școli să reflecte mai mult populația studențească a districtului, care este în principal negru și latino. Solicitanții studenți care se califică din codurile poștale vizate și aleg școli selective sunt acceptați automat.

Dar unii părinți supărați au susținut că noul proces a cauzat și probleme, deoarece unii elevi nu au primit nicio ofertă anul acesta la școlile alese.

Căutarea pentru a găsi înlocuitorul lui Hite este conform programului, conform raionului. În urma anunțului finalist luna viitoare, consiliul școlar este de așteptat să invite candidații finali la Philadelphia pentru o serie de întâlniri în care publicul va avea șansa să se adreseze acestora. Un anunț final este așteptat în primăvară.

Leave a Comment