Ministrul Educației a declarat că promovează planul de a începe predarea limbii engleze la preșcolar

Ministrul Educației, Yifat Shasha-Biton, promovează un plan pentru a începe predarea limbii engleze încă din perioada preșcolară, a informat joi Channel 13.

În prezent, studiile engleze în Israel încep în clasa a treia. Rețeaua a remarcat că, în Europa, copiii primesc adesea prima expunere la engleză în timpul preșcolarului.

Noul plan ar prevedea ca copiii să petreacă 15-30 de minute pe zi pentru activități legate de studiile engleze. Potrivit rețelei, programul are de depășit diverse provocări, printre care formarea cadrelor didactice pentru a instrui limba.

Populația israeliană are în general un nivel ridicat de cunoaștere a limbii engleze, majoritatea oamenilor fiind capabili să conducă cel puțin o conversație de bază în limbă. Locurile de muncă din industria tehnologică în plină dezvoltare din țară necesită de obicei cunoștințe bune de limba engleză.

În plus, o bună parte din divertismentul pe care israelienii îl consumă este în engleză, ajutând și la cunoașterea limbii (spre deosebire de practica din multe țări, filmele și emisiunile de televiziune pentru adulți nu sunt dublate).

Criza climatică și jurnalismul responsabil

În calitate de reporter de mediu al The Times of Israel, încerc să transmit faptele și știința din spatele schimbărilor climatice și degradării mediului, să explic – și să critic – politicile oficiale care ne afectează viitorul și să descriu tehnologiile israeliene care pot face parte din soluție.

Sunt pasionat de lumea naturală și descurajat de lipsa sumbru de conștientizare a problemelor de mediu manifestată de majoritatea publicului și politicienilor din Israel.

Sunt mândru că îmi fac partea pentru a-i ține pe cititorii Times of Israel informați în mod corespunzător despre acest subiect vital – care poate și efectuează schimbarea politicii.

Sprijinul dumneavoastră, prin calitatea de membru în Comunitatea Times of Israel, ne permite să ne continuăm munca noastră importantă. V-ați alătura comunității noastre astăzi?

Mulțumesc,

sue surkesReporter de mediu

Alăturați-vă comunității Times of Israel Alăturați-vă comunității noastre Sunteți deja membru? Conectați-vă pentru a nu mai vedea asta

Ești serios. Apreciem asta!

De aceea venim la lucru în fiecare zi – pentru a oferi cititorilor cu discernământ ca tine o acoperire obligatorie despre Israel și lumea evreiască.

Deci acum avem o cerere. Spre deosebire de alte instituții de știri, nu am creat un paywall. Dar, deoarece jurnalismul pe care îl facem este costisitor, invităm cititorii pentru care The Times of Israel a devenit important să ne susțină munca prin alăturarea Comunitatea Times of Israel.

Pentru mai puțin de 6 USD pe lună, puteți ajuta la susținerea jurnalismului nostru de calitate în timp ce vă bucurați de The Times of Israel FĂRĂ RECLAMEprecum și accesarea conținutului exclusiv disponibil doar membrilor comunității Times of Israel.

Alăturați-vă comunității noastre Alăturați-vă comunității noastre Sunteți deja membru? Conectați-vă pentru a nu mai vedea asta

Leave a Comment