Liceul Sequoyah continuă să ajute elevii să reușească după 150 de ani | Educaţie

TAHLEQUAH–IÎn istoria sa de 150 de ani ca instituție de învățământ, după ce a început ca un orfelinat, Liceul Sequoyah a devenit o instituție de învățământ foarte apreciată pentru elevii nativi.

„Elevii noștri provin adesea din familii care au frecventat Liceul Sequoyah de generații. Liceul Sequoyah a evoluat de-a lungul timpului de la internatul Cherokee Orphan Asylum la Cherokee Orphan Training School, la Sequoyah Vocational School și acum la Sequoyah High School”, a declarat directorul SHS Ramona Ketcher.

Deși inițial a fost un orfelinat, educația a fost întotdeauna în prim-plan.

Potrivit unui articol anterior din Cherokee Phoenix, liderii tribali au subliniat-o ca instituție de învățământ și au plasat-o sub Consiliul de Educație Cherokee în secolul al XIX-lea.

În 1934, SHS și-a văzut primii elevi mergând la școală până în clasa a XII-a.

Numărul mediu de înscrieri în ultimii opt ani la SHS a fost de aproximativ 377, iar cei interesați să participe trebuie să aplice.

„Apoi, comitetul nostru de admitere analizează cererile și folosește o rubrica pentru a nota candidații în funcție de prezență, note, comportament și finalizarea cererii și oportunitatea din anii anteriori”, a spus Ketcher.

Studenții care participă trebuie să fie, de asemenea, membri ai unui trib recunoscut la nivel federal.

Ketcher a spus că SHS este o școală controlată de Biroul Indian pentru Educație.

„Populația studențească este formată din studenți nativi americani din diferite triburi”, a spus el. „Elevii noștri vin de peste tot. Avem cursuri disponibile pentru studenți pentru a învăța limba Cherokee și istoria Cherokee. Studenții noștri sunt încurajați să poarte hainele lor tradiționale și sunt încurajați să experimenteze cultura lor.”

SHS oferă un curriculum divers, cum ar fi cursuri de plasament avansat și cursuri de onoare. Departamentul de artă oferă cursuri de trupă, discurs, dezbatere, teatru și arte vizuale. Sporturile și activitățile de competiție includ fotbal, volei, cross country, softball rapid și lent, majorete, baschet, lupte, haltere, atletism, baseball, robotică, echipa academică, tir cu arcul și club de pescuit .

Ketcher a adăugat că mulți studenți participă, de asemenea, la programe de la Indian Capital Technology Center și/sau iau cursuri concomitente de înscriere prin Northeastern State University.

În ultimii trei ani de școală, studenții SHS au primit burse și granturi de peste 9,1 milioane USD.

„Programul nostru de bloc este foarte propice pentru înscrierea concomitentă”, a spus Ketcher. „Cu programul nostru de bloc, studenții câștigă opt credite (universitare) pe an, oferindu-le mai multe oportunități de a urma atletism și alte activități co-curriculare și extrașcolare. Avem consiliu studențesc, Societatea Națională de Onoare, cluburi de carieră medicală, club de istorie, echipă de acțiune pentru bunăstarea studenților, Fellowship of Christian Atletes, club de șah și alte cluburi.”

Pentru mai multe informații, vizitați www.sequoyahschools.org.

.

Leave a Comment